Karete Filmleri

Karete Filmleri Nelerdir

Karete Filmleri

Beyaz perde dekarete konulu birçok film bulunmaktadır. Bu filmlerin çoğu genellikle uzak doğu oyuncularını ve hikâyelerini içermektedir. Karate filmlerinin bir de en çok izlenme sayısını yakalayan ve en yüksek IMDB puanına sahip seriler de bulunmaktadır. Jet li, Jackiechan, Bruj Lee gibi ünlü karatecilerin bulunduğu bu filmler tüm dünya çapında oldukça yüksek bir izlenme sayısına sahiptir. Karete filmlerinin tüm serilerinde oyunculuk yapmış ve izleyicilerin ilgisini kazanmış bu karatecilerin çoğu ise uzak doğu kökenine sahiptir. Hem aksiyon, hem karete maceralarıyla filmleri harika bir hâle getiren ve izleyicilere bunun zevkini yaşatan karateciler oldukça usta oyunculardır. Filmlerde sanki bir gerçeği yansıtırmış gibi rollerini oynamışlar ve IMDb puanıyla beyaz perde de en fazla izlenme sayısına yükselmişlerdir. Karate nasıl yapılır ve karate nedir sayfalarında da bu spor hakkında detaylı bilgiler mevcuttur.

Karete Filmleri Nelerdir

Karete Filmleri Nelerdir

Karete Filmleri Oyuncuları

Herkes tarafından büyük bir tutku ile izlenen karate filminde dünyaca ünlü karateciler oynamaktadır. Bu karatecilerin en bilinenlerinden olan Donnie yem ve Simon Yam rol aldığı İp Man filmiyle oldukça büyük bir başarı elde etmiştir. Karete filmleri arasında bir kaç filmlik bir seriden oluşan İp Manfilmi ise 1930’lu yılların Çin ülkesinin durumunu içermektedir. Ve yine karete, dövüş filmleri arasında yer alan kan sporunda da Van damme yer almıştır. Aksiyon ve dövüş içerikli bu filmin süresi ise 1 saat 32 dakikadır. Beyaz perde de başarı kazanmış ve tüm aksiyon severlerin ilgisini çekmiş bir diğer filmde jet Li’in rol aldığı Romeo Ölmeli filmidir. Yüksek bir izlenme sayısına sahip bu filme benzer daha birçok seri bulunmaktadır. Bu filmler sırasıyla “Asla teslim olmak yok” ve “Kızıl Ejder” filmidir.

KARETE FİLMLERİ İSİMLERİ

Vizyonda birçok izleyici tarafından izlenmiş ve beğenilmiş olan sayısız karete filmleri bulunmaktadır. Bu karete filmleri arasında oldukça yüksek bir izlenme sayısına sahip filmlerde yer almaktadır. JackieChan, Bruj Lee gibi ünlü karateciisimlerinin yer aldığı bu filmler ong bank, the karete kitfilmleridir. Büyük hayran kitlesine sahip bu ünlü karateci isimlerin daha birçok filmi bulunmaktadır. Milyonlarca kişinin beğendiği ve yüksek bir IMDb puanına sahip filmlerde oynayan bu oyuncuların oynadığı diğer filmler ise “Dünya’da benden büyük yok” ve “Altın yumruk İstanbul ‘da “filmleridir.

Dünyaca Ünlü Karete Filmleri

İzlenme sayısı oldukça fazla olan ve ünlü karateci isimlerin yer aldığı karete filmlerinin arasında daha bir sürü film bulunmaktadır. Bu filmlerin çoğu uzak doğuda çekilmiştir. Dövüş sanatları olarak nitelendirdikleri karete ve kung fu gibi sporların içerdiği bu filmler izleyicilere aksiyonlu dakikalar yaşatmaktadır. Karete filmleri serisi olarak milyonlarca izleyici kitlesi olan bu filmlerin en biliniri ise “Afrika Kaplanı” ve“Yumruğun Efsanesi‘dir”. Daha birçok karete içerikli olan bu filmlerin içerisinde “Yasak Krallık”, “Çin Kahramanları”, “Efsane Yumruk ”ve“Karete kill”serileri de yer almaktadır.

Türkiye Karate Federasyonu

Türkiye Karate Federasyonu Hakkında Detaylı Bilgiler

Türkiye Karate Federasyonu Ne İş Yapar?

Türkiye Karate Federasyonu hepinizin bildiği gibi Türkiye’de karate müsabakalarının, duyurularının ve çalışma faaliyetlerinin yürütüldüğü kuruluştur. Yıldızlardan miniklere olimpiyat duyurularını, faaliyet programlarını, müsabaka sonuçlarını, basında yer alan haberleri ve çok daha fazlasını Türkiye Karete Federasyonu aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Eğer karate ile bir ilginiz varsa müsabakaları izleyebilmek için ya da Türkiye’nin herhangi bir yerinde bulunan bir kursa yazılmak için Türkiye Karete Federasyonu’nu takip etmeniz gerektiğini bilirsiniz. Her geçen gün daha iyi başarılara imza atan bu kurum karateyi her yaştan insan için uygulanabilir hale getiriyor.

Türkiye Karate Federasyonu

Türkiye Karate Federasyonu

Türkiye Karete Federasyonu Tarihçesi

Türkiye’de karate Avrupa ülkelerine yayılıp dünya ve kıta  şampiyonaları yapılmaya başlandıktan sonra yapılmaya başlanmıştır. Karet’enin Avrupa ülkelerinde yayılmaya başlamasıysa 1950’li yıllara dayanır. Bu yıllardan itibaren bir 15 yıllık gelişme sonrasında artık federasyonlaşma ve şampiyonaların düzenlenmesine başlanmıştır.

Türkiye’de karate tam olarak 1970 yılında Sensei Hakkı Koşar tarafından İstanbul’da başlatılmıştır.

Türkiye Karate Federasyonu Kuralları

Türkiye Karete Federasyonu Türkiye’nin öncü karate bilimcisi olarak karate hakkında bazı kurallar da yayınlamaktadır. Örneğin bu kuralldan biri karateye başlama yaşıdır. Türkiye Karete Federasyonu’na göre 7 yaşından küçük çocuklar jimnastik vb. etkinliklere katılabilir ama karete yapamazlar. Karate nedir diye bu yaşlarda merak çocuklarda da her geçen gün artmaktadır. Karete kursuna başlama yaşı 7 olmalıdır. Bunun dışında karatede; karate nezaketle başlar, ilk saldıran sen olma, ilk önce kendini sonra rakibini tanı, karate eğitimi hayat boyu sürer gibi temel kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar aslında karete başladığından beri mevcut olup evrilerek günümüze kadar uzanmıştır.

Türkiye Karete Federasyonuyla Karetenin Faydaları

  • Karete yapan herkesin yaratıcı düşünce gücü ve becerileri gelişmektedir. Özellikle gelişmeye açık olan çocukluk çağında kareteye başlamak oldukça faydalı olacaktır.
  • Karete ile ilgilenen bireylerin fiziksel, ruhsal ve mental gelişimleri desteklenir.
  • Karete bir dövüş değil savunma sanatıdır. Doğal olarak bireyin kendini savunmayı öğrenmesi en büyük avantajlardan biridir.
  • Karete aynı zamanda sosyalleşebilmek için de bir aracıdır.
Karate Türkiye

Karate Türkiye

Dünyada Türkiye Karete Federasyonu

Birçok Avrupa ülkesinde yakın zamanlarda karete federasyonlarının kurulması Avrupa Kıta Karete Birliği kurulmasına önayak olmuştur. İlk olarak 1963 yılında Fransa’da Avrupa Kıta Kongresi düzenlenmiştir. Bu kongrede her ülkenin karetede farklı stiller ve çalışma yöntemleri uygulamasına bir çözüm aranmış, kısacası karatenin tek bir sistemle yürütülmesi hedeflenmiştir. Çözüm olarak da uluslararası bir hakem kurulu oluşturmak bulunmuştur.

İlk Avrupa şampiyonası bu gelişmelerden sonra 1966 yılında Paris’te gerçekleşti. Günümüzde de çeşitli Avrupa ve dünya şampiyonaları düzenleniyor ve tüm ülkelerin hedefi karetede bir dünya federasyonu kurabilmek.

Karete ile ilgili tüm gelişmeleri, maçları ve sonuçlarını, merak ettiklerinizi Türkiye karate federasyonu web sitesinden öğrenebilirsiniz. Her yıl düzenlenen ve ülkemizin de gayet başarılı sıralarda yer aldığı müsabakalara katılmak isterseniz siteden alacağınız kurs bilgileriyle karete için ilk adımı atmış olacaksınız.

 

 

Karate Nasıl Yapılır

Karate Nasıl Yapılır?

Karate Nasıl Yapılır?

Karate nasıl yapılır anlatmadan önce aslında karatenin mantığını bilmek gerekir. Bir dövüş sanatı olarak karşımıza çıkmakta olan karete silahsız ve boş el anlamlarına gelmektedir. Kısaca esasında karete bir çeşit sanattır ve belirli ilkeleri bulunmaktadır. Bu yasa ve ilkelere göre karatenin yapılması gerekmektedir. 70’li yılların sonu 80’li yılların başında karatenin kickboksdan ayrılması sağlanmış aynı zamanda da artık olimpiyatların içerisinde bir yarışma olarak geçmesi de ön plana çıkmıştır. Karate yapanlara da karateka ismi verilmektedir. Şimdi sizlere bu oyunun nasıl yapılacağı konusunda bilgi vermeye çalışalım.

Karate Yasaları Nelerdir

Karate Yasaları Nelerdir

Karatenin Nasıl Yapıldığına Dair Detaylı Bilgiler

Karate nasıl yapılır konusunda öncelikli olarak mücadeleye başlangıçtan itibaren anlatmaya çalışalım. Başlangıç hareketi yani hazır ol duruşu olan ayakları bir diğerine paralel ve dik ellerde çaprazlanmış bir şekilde öne doğru dik olarak açılır. Bundan sonra vücuda değmeyecek bir pozisyonda kasık doğrultusunda tutulmalıdır rakibi kontrol etmeyi sağlayan bu pozisyona alınır. Karete başlangıç seviyesinde aslı duruş pozisyonlarının ardından vuruş teknik çeşitleri eğitimi verilmeye başlanılır. Bunlar yandan vuruş, yumruk, düz vuruş şeklinde yapılan vuruşlardır. Ellerin bıçak hareketiyle yapılması önemlidir. Bu vuruşlar parmakların vuruş şekilleri gibi çok yönlü vuruş şekilleri mevcut olduğunu bilmek gerekir. Bunlardan sonra ayak çalışmalarına geçilmektedir.

Karate Yasaları Nelerdir?

Karate nasıl yapılır konusunda elbette giysileri ve yasaları konusunda da bilgi sahibi olmak gerekir. Örnek vermek gerekirse giysilerinden başlarsak ceket pantolon ve kuşaktan oluşan beyaz bir üniforma giyilmesi gerekmektedir. Judo kıyafeti gibi karate giyside aşırı yıpranmaya dayanıklı bir ketenden üretilmektedir. Bu kumaştan dikilerek sunulan karateka kıyafeti karatekanın hareketini engellemez. Karateka çoğunlukla koruyucu giysiler giymektedir. Bunun sebebi aslında karşıdan gelecek olan darbelere karşı daha sağlıklı durabilmesidir. Erkekler kasık, kadınlar göğüs koruyucusu kullanarak daha rahat bir şekilde hareket etmektedir. Ayrıca tozluk, ayak koruyucuları, doldurulmuş eldivenler de yine diğer donanımlar olarak izin verilmiş olan donanımlardır. Birçok karatekanın dişlik kullandığı da görülmektedir. Bu da gerek olimpiyatlarda gerekse tüm yarışmalarda izin verilmiş olan bir donanımdır.

Karete yasası denildiğinde aslında bilinmesi gereken belirli komutlar bulunmaktadır. Bunların başında mükemmeli aramak gelmektedir. Karate konusunda aslında yasalarını geniş anlamda değerlendirmek gerekir.

Karate Spor ve Dövüş Sanatı

Karate nasıl yapılır konusunda bilgileri verdiğimiz gibi elbette ki yasaları konusunda da bilgi sahibi olmak önemlidir. Karatede öncelikle her zaman için karakterde mükemmeli yakalamaktır. Çünkü bir spor ve dövüş sanatı olarak birbirinden girift hali ile sizlere sunulmuş olan karatenin yapacağınız zaman öncelikli olarak karakterin çok daha ve yüksek olması ve mükemmel olması aranmaktadır. Ayrıca karateka her zaman inançlı olmalıdır. Doğru yaptığına inanmalı ve dikkatli şekilde hareket etmelidir. Karatekanın önemli özelliklerinden ve yasalarından biri de diğerlerinden saygı duymaktır. Bunun yanı sıra saldırgan tavırlardan uzak durmak gerekmektedir. Karate yasaları denildiği zaman her zaman için bir dövüş sanatı olduğunu bilmek ve bu sanata uygun hareket etmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra karete hemen öğrenilecek bir spor değildir. Bu yüzden dolayı çaba göstermek ve sabırlı olmakta çok büyük önem arz etmektedir.

 

Karate Nedir

Karate Nedir?

Karate Nedir

Karate nedir denildiğinde Japon dövüş sanatı olduğunu artık bilmeyen yoktur. Aslında boş el anlamına gelmektedir. Çin’de uzak dövüş tekniklerinden türetilmiş bir spor dalıdır. Sporcuları karateka olarak da bilinmektedir. Karate sporcularının kendilerini bütün olarak geliştirmek için kullanmış oldukları ve aslında belirli ilkeleri bulunan bir uzak doğu sporudur. Bunlar savunma, ruhani farkındalık, sağlık ve bedensel olarak tanımlanabilecek farklı 3 faktörden oluşan gelişmiş bir yapıdır. Bu anlamda çıraklık sırasında temel nefes alma teknikleri, blok teknikleri, hareketlilik noktası sağlayabilecek farklı duruş pozisyonları öğrenmeleri gerekmektedir.

Karate Nedir? Öğeleri Nelerdir?

Karate nedir denildiğinde genel hatlarıyla anlattıktan sonra, 3 ana evresi olduğunu bilmek gerekir. Bunlar bir dizi hareket, bileşke, alıştırma yapmak ve kobododur olarak bilinen silah türleridir. Aslında çok eski bir geçmişe dayanan karate, 1970 ila 1980’li yıllarda yarışma halini alarak dünya şampiyonaları ve olimpiyatlarda bir spora dönüşmüş bulunmaktadır. Asya kökenli bir dövüş sporu olarak en yaygın sporlardan biri  olarak bilinmektedir. Çok farklı stilleri bulunmaktadır. Kickbox oldukça yakın olduğu için uzun yıllar boyunca aynı otorite tarafından denetlenmiş ve uygulaması tamamen bu yönetime bağlı olarak gerçekleştirilmiş olan bir spor dalıdır. Karate nasıl yapılır yazımızda da bu sporun detaylarını sizlerle paylaştık.

Karate Nasıl Öğrenilir

Karate Nasıl Öğrenilir

Dövüşçü Profilleri Nelerdir?

Karate nedir konusunda bilgileri verdiğimiz gibi dövüşçü profilleri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Bacak kasları ile yapılı, atletik, aynı zamanda da güçlü gövdeye sahip insanlardır. yüksek acı işini ihtiyaç duyan bu dövüşçü profiliyle karatekalar öz disiplinleri çok yüksek aynı zamanda da yaşamlarına tamamen dojokun ismi verilen karate koduna göre yaşamaktadırlar. Sınama karşılaşmaları bir grup yetkilinin yarışmacıların her hangi bir kuralı ihlal etmesini engellemek ve aynı zamanda da doğru tekniklerle doğru sayılarla ödüllendirilmesi için yapan kare minderde gerçekleştirilen bir yarışmada görgü ve kurallarına uygun bir şekilde yapılmaktadır. Yarışmacılar belden öne eğilerek ancak sürekli tetikte beklerler ve karşıya bakarak birbirine selamlarlar. Bundan sonra dövüş başlar. Bu arada bütün oyunlarda her zaman için puanlandırma hakemi olduğu gibi müsabakanın yönetilmesini sağlayan da bir hakem bulunmaktadır.

Karate Giysileri Nelerdir?

Karete nedir konusunda bu bilgileri verdikten sonra elbette ki giysileri konusunda da bir disiplin olduğunu bilgi bilmek gerekir. Judo kıyafeti gibi karete giysisi de aşırı yıpranmaya dayanacak kalitede keten içeren özel bir kumaştan dikilmesi gerekir. Ceket, beyaz bir pantolon ve renkli bir kuşaktan oluşan bir üniforma ya da giysi olarak karşımıza çıkmaktadır. Elbette ki burada en önemli nokta karatekanın hareketini engellememesi gerekmektedir. Ağırlıklı olarak karatekalar koruyucu giysiler giyerler. Erkekler kasık koruyucusu, kadınlarsa göğüs kısmını koruyan kıyafetler kullanmaktadırlar. Bunların yanı sıra doldurulmuş eldivenler, ayak koruyucular, dişlikler, tozluklar da gelebilmektedir. Aslında bu konuda karate yasasında bilmek gerekir. Az önce de bahsettiğimiz dojokun için takım prensiplerine sahip olarak oynanan karatede, 5 komutla yasaları aslında özetlenebilir. Karakterde mükemmeli aramak bunların başında gelmektedir. Ayrıca çaba göstermek, inançlı olmak, diğerlerine saygı duymak ve agresif tutumlardan uzak durmak karatenin anayasaları olarak bilinmektedir.